Potrzebna krew o grupie Rh(-) Potrzebna krew o grupie Rh(-) Potrzebna krew o grupie Rh(-) Potrzebna krew o grupie Rh(-) Potrzebna krew o grupie Rh(-)

DAWCY IMMUNIZOWANI-RATUJĄ ŻYCIE NOWORODKÓW

Drodzy Dawcy, czy ktoś z Was zastanawiał się bardziej, co to jest dokładnie konflikt serologiczny? Tyle przecież o nim się mówi i słyszy. Otóż  jest to choroba płodu, a później noworodka, bez objawów u matki. Co jednak wywołuje taki stan rzeczy? Przyczyną zaistnienia konfliktu jest niezgodność serologiczna, która polega na braku na krwinkach czerwonych  kobiety ciężarnej antygenu – oznaczanego jako RhD-(ujemny), który to natomiast stwierdza się u ojca dziecka – antygen RhD+ (dodatni), wskutek czego dziecko w procesie dziedziczenia otrzymuje go od ojca. Najprościej mówiąc, do konfliktu serologicznego dochodzi w momencie kontaktu krwi dziecka RhD+(dodatniego), gdy dziecko dziedziczy po ojcu czynnik Rh+(dodatni), z krwią matki RhD-(ujemnej), co następuje z największym nasileniem w III trymestrze ciąży i podczas porodu. Po zetknięciu się krwi matki RhD-(ujemnej) z krwią dziecka RhD+(dodatniego) organizm kobiety zaczyna wytwarzać przeciwciała groźne dla płodu podczas kolejnej ciąży (proces ten nazywa się immunizacją). W efekcie może dojść do ciężkiej choroby hemolitycznej u noworodka, a nawet śmierci dziecka wewnątrz macicy w przypadku drugiej i kolejnej ciąży. Konflikt serologiczny występuje w trzech postaciach:  żółtaczki hemolitycznej, uogólnionego obrzęku płodu oraz ciężkiego stopnia anemii. Jednak konflikt serologiczny możemy leczyć. Pomocni w tym procesie jesteście Wy Drodzy Dawcy, bowiem leczenie odbywa się za pomocą osocza dawców immunizowanych. Osocze pozyskiwane metodą immunizacji jest jedynym źródłem immunoglobuliny anty-RhD, która to chroni przed rozwojem choroby hemolitycznej płodu i noworodka. Podawana natomiast w odpowiednich dawkach zapobiega procesowi immunizacji.

Zatem sformułowanie, DAWCY IMMUNIZOWANI ratują życie noworodków jest jak najbardziej na miejscu i jeśli chcecie pomóc serdecznie zapraszamy.

Przejdź do treści